خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی

بازدید: 7 بازدید
خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی
Rate this post

دکمه پاور، پر اهمیت‌ترین دکمه گوشی‎ هوشمند است. دکمه ای که وظیفه اصلی آن قفل کردن صفحه نمایش، خاموش کردن کلی گوشی و همچنین روشن کردن و راه اندازی مجدد آن است. حالا فرض کنید با این همه مسئولیت مهم و بنیادین که دکمه پاور گوشی شیائومی دارد، ناگهان از کار بیافتد و خراب شود.برای هر کسی قابل تصور است که وقوع این شرایط چه وضعیت بغرنجی را ایجاد می‎کند. در این زمینه و در ادامه، نکات و مطالب کاربردی را خواهیم گفت که در رفع مشکل خراب شدن دکمه پاور و تعمیرگوشی شیائومی کمک می‌کند. پس تا انتهای این مقاله با ماناتل همراه باشید.

دلایل خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی

ضربه و سقوط از ارتفاع

متهم ردیف اول و دشمن شماره یک تمام گوشی‌ها، همین برخورد با سطح سخت و افتادن گوشی از دست یا از روی میز است. ضربه پذیری و سقوط از ارتفاع در بیشتر موارد باعث ایجاد صدماتی هر چند کوچک به دکمه پاور گوشی شیائومی می‌شود. ممکن است در چند بار اول شما متوجه آسیب جدی نشوید اما به مرور و با تکرار چندباره ضربات و سقوط از ارتفاع، فریم گوشی از حالت استاندارد خارج شده و متوجه خواهید شد که کم کم دکمه پاور گوشی شیائومی به خوبی کار نمی‌کند و در ادامه هم به طور کامل خراب می‌شود.

کارنکردن دکمه پاور شیائومی

نفوذ آب و رطوبت

نفوذ آب و مایعات به محیط داخلی گوشی، یکی از دلایل رایج خرابی دکمه پاور گوشی‌ است و ممکن است شما را وادار به تعمیر گوشی کند. علاوه بر این رطوبت و نفوذ آب به گوشی شیائومی، می‌تواند آسیب‌های جدی و فراوانی را به قطعات مختلف آن وارد کند. این آسیب‌ها ممکن است از خرابی دکمه پاور تا سوختن برد گوشی را شامل ‌شود. نفوذ رطوبت به گوشی باعث ایجاد اتصال در مدارهای الکترونیکی مرتبط با دکمه پاور و خرابی آن می‌شود.

گرد و غبار و کثیفی

ورود گرد و غبار و کثیفی به داخل گوشی‌های شیائومی می‌تواند یکی دیگر از دلایل خرابی دکمه پاور باشد. گردوغبار و ذرات کوچک ممکن است به‌مرورزمان وارد شکاف‌های کوچک دکمه پاور شوند و عملکرد آن را مختل کنند. این ذرات می‌توانند باعث گیرکردن دکمه و یا ایجاد مقاومت اضافی در حین فشردن آن شوند که نتیجه آن کاهش کارایی و یا حتی ازکارافتادن کامل دکمه پاور خواهد بود.

همچنین، تجمع گردوغبار در یک محیط کارگاهی مثل ریسندگی و بافندگی، می‌تواند به ایجاد مشکلات الکتریکی و مکانیکی منجر شود، زیرا این ذرات ممکن است به قطعات داخلی دکمه چسبیده و مانع از برقراری اتصال صحیح شوند. برای جلوگیری از این مشکلات، به طور منظم سطح بیرونی گوشی را تمیز کنید. استفاده از کاورهای محافظ نیز می‌تواند به کاهش ورود گردوغبار به داخل دکمه پاور کمک کند.

  1. فرسودگی و استهلاک

مثل تمام وسایل الکترونیکی، همه قطعات گوشی دارای عمر مفید و استانداردی هستند که پس از استفاده ی طولانی مدت و مداوم، دچار فرسودگی و استهلاک می‌شوند و نیاز به تعمیر و تعویض دارند. دکمه پاور گوشی شیائومی از این قاعده مستثنا نیست. و در صورتی که به طور مکرر و برای تعداد و دفعات معینی که از طرف شرکت سازنده تعریف شده، مورد استفاده قرار گیرد، مستهلک شده و به تعویض و تعمیر احتیاج پیدا می‌کند.

ایراد و نقص باتری

شارژ مداوم و بیش از حد، استفاده از شارژرهای نامتناسب و استفاده مستمر و طولانی‌مدت گوشی که باعث تورم و نقص در باتری می‌شوند، به طور مستقیم می‌تواند بر روی دکمه پاور گوشی شیائومی تاثیر گذاشته و آن را از خدمت رسانی خارج کند. اگر باتری گوشی دچار مشکل شود، ممکن است گوشی به‌ درستی به دستورات دکمه پاور پاسخ ندهد و با مشکل داغ شدن گوشی شیائومی مواجه شوید.

باتری‌هایی که به پایان عمر مفید خود نزدیک شده و یا باتری‌هایی که به دلیل استفاده نامناسب شارژر آسیب ‌دیده‌اند، ممکن است باعث خاموش‌شدن ناگهانی گوشی یا عدم روشن‌شدن آن شوند، که این به معنی خرابی دکمه پاور است. برای جلوگیری از این مشکلات، باید به استفاده از شارژرهای مناسب و عدم قراردادن گوشی در معرض دماهای بسیار بالا یا پایین، توجه کنید.

رفع مشکل دکمه پاور شیائومی

مشکل نرم افزاری، هنگ کردن و بروزرسانی ناموفق

گاهی اوقات، مشکلات نرم‌افزاری می‌تواند باعث شود که دکمه پاور به‌درستی کار نکند، حتی اگر خود دکمه از نظر فیزیکی سالم باشد. این مشکلات ممکن است ناشی از به‌روزرسانی‌های ناقص سیستم‌عامل، نصب نرم‌افزارهای مخرب یا ناسازگار و یا تنظیمات نادرست باشد. به‌روزرسانی ناقص ممکن است باعث شود که گوشی به دستورات دکمه پاور به ‌درستی پاسخ ندهد یا به شکل غیرمنتظره‌ای خاموش و روشن شود.

برای رفع این مشکلات، ابتدا می‌توانید گوشی را ری استارت کرده و در صورت ادامه مشکل، تنظیمات کارخانه را بازنشانی کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که سیستم‌عامل و برنامه‌های گوشی همیشه به ‌روز باشند و از نصب نرم‌افزارهای غیرمطمئن خودداری کنید.

رفع مشکل دکمه پاور گوشی شیائومی

استفاده از یک یا چند راه حل اساسی زیر ممکن است بتواند مشکل شما را حل کند

ری استارت

اگر صفحه نمایش گوشی شیائومی شما پس از فشردن دکمه پاور روشن نمی‌شود، نیاز به یک ری استارت و راه اندازی مجدد گوشی دارید. اگر امکانش وجود دارد، گوشی را ری استارت کنید. با راه اندازی مجدد گوشی، شما این امکان را فراهم می‌کنید که پس از خاموش شدن، گوشی در یک فاصله زمانی کوتاه سیستم را تازه سازی کرده و باگ‎ها و RAM را پاک سازی نموده و مشکل را حل نماید.

تمیز کردن دکمه پاور

برای تمیزکردن دکمه پاور، ابتدا گوشی را خاموش کنید تا از هرگونه آسیب احتمالی به دستگاه جلوگیری شود. سپس با استفاده از یک پارچه نرم و خشک، سطح دکمه پاور و نواحی اطراف آن را به‌آرامی پاک کنید. می‌توانید از یک گوش‌پاک‌کن یا یک مسواک نرم هم برای تمیزکردن شکاف‌های کوچک و زدودن ذرات استفاده کنید.

بروزرسانی

همانطور که پیش از این گفته شد، به ‌روزرسانی سیستم‌عامل و برنامه‌ها یکی از راه‌حل‌های موثر برای رفع مشکل دکمه پاور در گوشی‌های شیائومی است. گاهی اوقات، مشکلات نرم‌افزاری ناشی از نسخه‌های قدیمی سیستم‌عامل یا برنامه‌ها می‌توانند باعث عملکرد نادرست دکمه پاور شوند.

  1. حالت Safe Mode

استفاده از حالت Safe Mode یکی از روش‌های موثر برای رفع مشکل دکمه پاور در گوشی‌های شیائومی است. حالت Safe Mode به شما امکان می‌دهد تا گوشی خود را با حداقل نرم‌افزارها و تنظیمات لازم راه‌اندازی کنید، به‌طوری که تنها برنامه‌ها و خدمات پیش‌فرض سیستم فعال باشند. این حالت می‌تواند به شناسایی مشکلات ناشی از برنامه‌های شخص ثالث یا تنظیمات نادرست کمک کند. برای ورود به حالت Safe Mode، ابتدا گوشی را خاموش کنید. سپس دکمه پاور را نگه دارید تا لوگوی شیائومی ظاهر شود. بلافاصله پس از مشاهده لوگو، دکمه پاور را رها کرده و دکمه کم‌کردن صدا را نگه دارید تا گوشی به طور کامل بالا بیاید.

در این حالت، “Safe Mode” در پایین صفحه‌نمایش نشان داده می‌شود. در حالت Safe Mode، بررسی کنید که آیا دکمه پاور به‌درستی کار می‌کند یا خیر. اگر مشکل برطرف شد، به‌احتمال زیاد یکی از برنامه‌های نصب شده باعث این مشکل بوده است. در این صورت، می‌توانید به‌تدریج برنامه‌ها را حذف یا غیرفعال کرده و بررسی کنید که مشکل کدام برنامه است. پس از رفع مشکل، می‌توانید با ری استارت کردن گوشی، از حالت Safe Mode خارج شوید و به استفاده عادی از گوشی بازگردید. این روش به‌ویژه در مواقعی که مشکل ناشی از تداخلات نرم‌افزاری باشد، بسیار کارآمد است.

بررسی تنظیمات دکمه پاور

گاهی اوقات، تغییرات ناخواسته در تنظیمات گوشی می‌تواند باعث اختلال در عملکرد دکمه پاور شود. برای بررسی تنظیمات دکمه پاور، به بخش تنظیمات گوشی بروید و گزینه “تنظیمات اضافی” یا “Advanced settings” را انتخاب کنید. سپس به بخش “دکمه‌ها” یا “Buttons” مراجعه کنید. در این بخش، تنظیمات مربوط به عملکرد دکمه پاور را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که این تنظیمات به‌درستی پیکربندی شده‌اند

نحوه رفع مشکل دکمه پاور شیائومی

سخن پایانی

تعمیر گوشی سامسونگ، آیفون و شیائومی به دلیل خرابی دکمه پاور، یکی از درخواست‌های پرتکرار است. علی‌رغم این ‌که مشکلات خرابی دکمه پاور معمولا به دلیل سخت‌افزاری و فرسودگی رخ می‌دهد، اما گاهی هم مشکلات نرم‌افزاری در این میان دخیل هستند.

دقت داشته باشید که تمام نکات و راه حل‌های گفته شده، موقتی هستند و گاهی خراب شدن دکمه پاور گوشی شیائومی راه حلی جز تعویض آن ندارد و وقتی با این مشکل مواجه شدید باید به مرکز تعمیر موبایل معتبر برای تعمیر آن مراجعه کنید. برای تعمیر گوشی خود، میتوانید با مشاوران فنی ماناتل پارس در ارتباط باشید.

جمع بندی

دکمه پاور، کاربردی‌ترین بخش سخت‌افزاری یک گوشی موبایل است و موارد پرکاربرد آن عبارتند از: دسترسی به حالت امن (Safe Mode)، قرار دادن دستگاه روی حالت فست بوت (fastboot mode)، دسترسی به حالت بازیابی یا ریکاوری (recovery mode) و قطع تماس‌های تلفنی.

سریع‌ترین روش برای ری‌استارت کردن گوشی‌های شیائومی بدون دکمه پاور، استفاه از اپلیکیشن Magisk است. برای این کار، پس از نصب این اپلیکیشن روی کامپیوتر، گوشی را از طریق USB به سیستم ویندوز وصل کنید. در کامپیوتر و در بخش مربوط به نرم‌افزار Magisk، در ابتدا روی گزینه Start و سپس cmd کلیک کنید. حالا گزینه adb reboot را تایپ کنید و کلید اینتر (Enter) را فشار دهید. در نهایت، روی گزینه adb reboot recovery کلیک کنید تا گوشی موبایل شیائومی ری‌استارت شود.

برای رسیدن به این هدف شما می‌بایست از قبل برنامه Gravity Screen را دانلود و بر روی گوشی خود نصب کرده باشید. این برنامه بدون دکمه پاور قفل صفحه را باز می‌کند. البته مطمئن شوید که این برنامه با گوشی‌ شیائومی شما مطابقت داشته باشد.

مستهلک شدن دکمه پاور، هنگ کردن گوشی، گیر کردن دکمه پاور، کثیف بودن دکمه پاور، ضربه خوردن گوشی و خیس شدن گوشی، از مهم‌ترین عوامل کار نکردن دکمه پاور گوشی شیائومی هستند.

دسته بندی دسته‌بندی نشده
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به سایت