10 علت کار نکردن تاچ گوشی سامسونگ را بشناسید+ رفع مشکل

بازدید: 10 بازدید
علت کارنکردن تاچ گوشی سامسونگ
Rate this post

گوشی‌تان را از جیبتان بیرون می‌آورید تا با دنیای مجازی ارتباط برقرار کنید، اما ناگهان… فاجعه! صفحه لمسی قفل می‌کند و دیگر هیچ دستوری اجرا نمی‌شود! چه خبر شده است؟ علت کار نکردن تاچ گوشی سامسونگ چیست؟ نگران نباشید، شما تنها نیستید! هنگ کردن صفحه لمسی گوشی‌های سامسونگ مشکلی رایج است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. راه حل‌های ساده‌ای هم برای این مشکل وجود دارد که می‌توانید درست همین الان و بدون نیاز به بردن گوشی به تعمیرگاه، آنها را امتحان کنید.

در این مقاله از ماناتل پارس می خواهیم به علت کار نکردن لمس گوشی سامسونگ بپردازیم و راه‌حل‌های ساده در عین حال کاربردی برای حل این مشکل را ارائه دهیم تا دیگر شاهد این اتفاق وحشتناک نباشید.

نشانه های خرابی تاچ سامسونگ

نشانه های خرابی تاچ سامسونگ

وجود مشکلات در تاچ اسکرین گوشی های سامسونگ، معمولا با نشانه های مشخصی همراه است. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

  • عدم پاسخگویی کامل: صفحه لمسی به هیچ وجه به لمس، ضربه یا حرکات انگشت شما واکنش نشان نمی‌دهد.
  • انگار که گوشی “قفل شده” و از دستورات شما اطاعت نمی‌کند.
  • پاسخگویی نامنظم: صفحه لمسی گاهی اوقات به لمس شما پاسخ می‌دهد، اما این پاسخگویی نامنظم و غیرقابل پیش‌بینی است. ممکن است برخی از نقاط صفحه لمسی به طور کامل از کار افتاده باشند. ضربه زدن یا کشیدن انگشت روی صفحه با تأخیر یا به طور ناقص انجام می‌شود.
  • عملکرد غیرطبیعی: ممکن است با لمس صفحه، آیکون‌ها یا برنامه‌ها به طور تصادفی باز شوند و شاهد حرکات ناخواسته روی صفحه باشید. در این مواقع صفحه لمسی به لمس‌های خفیف و نامحسوس حساسیت بیش از حد نشان می‌دهد.
  • علائم ظاهری: از مهم ترین علائم ظاهری در این زمینه ترک خوردگی، شکستگی یا خطوط روی صفحه نمایش، لکه‌های مرده یا تغییر رنگ در قسمت‌هایی از صفحه نمایش هستند.

علت کار نکردن تاچ گوشی سامسونگ

برای رفع این مشکل ابتدا باید با علت هنگ کردن تاچ گوشی آشنا شوید. به صورت کلی دلیل این امر میتواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. اما اگر بخواهیم وارد جزئیات شویم، میتوان دلیل از کار افتادن تاچ گوشی سامسونگ را در موارد زیر بررسی کرد.

افتادن گوشی و ضربه

ممکن است بعد از افتادن گوشی از دستتان یا برخورد ضربه به صفحه لمسی آن، ال سی دی گوشی خراب شده و تاچ اسکرین به صورت کامل از کار افتاده باشد یا خیلی کند کار کند. معمولا در این موارد ایراد از سخت افزار گوشی بوده و باید به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

به روز نبودن درایوها یا ارورهای سیستمی

در برخی موارد هم مشکلات نرم افزاری میتواند عامل اصلی از کار افتادن صفحه لمسی گوشی باشد. مثلا وقتی که داریورها نیاز به بروز رسانی دارند و شما از این موضوع آگاه نیستید، سیستم نرم افزاری با هنگ کردن صفحه لمسی آن شما را از وجود این اختلال آگاه می کند. در برخی اوقات ممکن است که باگ در سیستم عامل گوشی سامسونگ وجود داشته باشد و منجر به هنگ کردن گوشی شود.

پر شدن حافظه گوشی

پر شدن حافظه گوشی می‌تواند در برخی موارد عامل از کار افتادن صفحه لمسی باشد.هنگامی که حافظه داخلی گوشی شما تقریباً پر می‌شود، می‌تواند باعث کند شدن کلی سیستم و عملکرد ضعیف برنامه‌ها، از جمله صفحه لمسی شود. برنامه‌های معیوب یا ناسازگار که حافظه زیادی را اشغال می‌کنند، ممکن است با سیستم عامل تداخل داشته باشند و باعث از کار افتادن صفحه لمسی شوند. همچنین ذخیره فایل‌های موقتی و داده‌های پنهان می‌تواند فضای ذخیره سازی را اشغال کند و بر عملکرد گوشی، از جمله صفحه لمسی، تأثیر منفی بگذارد.

اپلیکیشن های ناسازگار با سیستم عامل

آیا به تازگی برنامه ای را به گوشی خود نصب کرده اید؟ اگر پس از نصب برنامه جدیدی، صفحه لمسی گوشی شما از کار افتاد، به احتمال زیاد آن برنامه ناسازگار است. همچنین می‌توانید لیست برنامه‌های ناسازگار با مدل گوشی خود را در وب سایت‌های مختلف پیدا کنید. با حذف برنامه هایی که به خوبی پاسخ نمی دهند و حاوی باگ هستند، به فریاد گوشی خود برسید!

ویروسی شدن گوشی؛ علت کار نکردن تاچ گوشی سامسونگ

ویروسی شدن گوشی؛ علت کار نکردن تاچ گوشی سامسونگ

بدافزارها می‌توانند به بخش‌های مختلف سیستم عامل گوشی، از جمله قسمت‌های مربوط به کنترل صفحه لمسی، آسیب برسانند. علاوه بر این، برخی از ویروس‌ها می‌توانند حافظه گوشی را اشغال کرده و باعث کند شدن یا قفل شدن آن شوند. بنابراین، اگر به طور مکرر با مشکل هنگ کردن صفحه لمسی گوشی خود مواجه هستید، احتمال ویروسی شدن گوشی را نیز در نظر داشته باشید.

کار نکردن تاچ گوشی و نفوذ آب

چرا آب دشمن سرسخت تاچ گوشی است؟ آب به راحتی از طریق ترک‌های ریز صفحه نمایش به زیر LCD نفوذ می‌کند و به جان قطعات داخلی، به خصوص تاچ اسکرین، می‌افتد. همچنین تماس آب با اتصالات حساس صفحه لمسی، می‌تواند منجر به اتصال کوتاه و آسیب دائمی به آنها شود. مایعات، به مرور زمان، قطعات فلزی داخل گوشی را فرسوده کرده و کارایی آنها را مختل می‌کنند.

استفاده از تاچ و ال سی دی نامناسب

در صورتی که برای تعویض تاچ و ال سی دی گوشی خود اقدام کرده اید، اما همچنان صفحه لمسی گوشی تان هنگ می‌کند، به احتمال زیاد این قطعات تعویض شده با مدل گوشی شما هماهنگ نیستند و به درستی کار نمی‌کنند. البته احتمال اینکه این قطعات تقلبی باشند هم وجود دارد.

آسیب  فلت تاچ

فلت تاچ، کابلی نازک و حساس است که مسیر ارتباطی صفحه نمایش با برد اصلی گوشی را فراهم می‌کند. این کابل ظریف، به دلیل موقعیت نامناسب و ظرافت ساختاری، به شدت در برابر آسیب دیدگی، در اثر باز و بسته کردن ناشیانه گوشی، آسیب‌پذیر است. زمانی که فلت تاچ آسیب ببیند، تاچ گوشی از کار می افتد یا صفحات به خوبی نمایش داده نمی شوند.

دمای بالای گوشی

زمانی که دمای گوشی بالا می رود یا به اصطلاح داغ میکند، ممکن است صفحه آن به دستوارت لمسی پاسخ ندهد. در همین راستا سعی کنید گوشی خود را از معرض نور مستقیم آفتاب و گرمای شدید دور نگه دارید و از شارژر و آداپتور اصلی گوشی استفاده کنید.

مشکلات مربوط به فریمور

مشکلات در فریمور گوشی می‌توانند یکی از دلایل از کار افتادن تاچ باشند. فریمور، نرم‌افزاری است که در حافظه داخلی گوشی ذخیره می‌شود و وظایف مختلفی از جمله کنترل عملکرد صفحه لمسی را بر عهده دارد. ممکن است در فریمور گوشی، باگ‌هایی وجود داشته باشند که به طور خاص بر عملکرد تاچ تاثیر بگذارند. این باگ‌ها می‌توانند باعث تاخیر، عدم پاسخگویی یا عملکرد نامنظم صفحه لمسی شوند.

رفع مشکل کارنکردن تاچ گوشی سامسونگ

قبل از شروع هر اقدامی، لطفاً از مدل دقیق گوشی خود مطمئن شوید. برخی از مراحل ممکن است در مدل‌های مختلف گوشی متفاوت باشند.

ظاهر گوشی را بررسی کنید

گوشی خود را به دقت بررسی کنید تا ببینید آیا ترک خوردگی، شکستگی یا لکه‌های مرده روی صفحه نمایش وجود دارد یا خیر. اگر صفحه نمایش آسیب دیده باشد، به احتمال زیاد مشکل سخت افزاری است و نیاز می‌باشد تا به یک برای تعمیر گوشی سامسونگ به مختصص مراجعه کنید.

گوشی را ریستارت کنید

ابتدایی‌ترین راه حل، ریستارت کردن گوشی سامسونگ است. این کار می‌تواند بسیاری از مشکلات جزئی نرم افزاری را که ممکن است باعث از کار افتادن تاچ شده باشند، برطرف کند.

رفع مشکل کارنکردن تاچ گوشی سامسونگ

  Safe Modeرا چک کنید

بوت شدن در Safe Mode گوشی، راهی عالی برای بررسی این است که آیا برنامه‌های اضافه شده توسط کاربر باعث مشکل شده‌اند یا خیر. در Safe Mode، فقط برنامه‌های پیش‌فرض  اجرا می‌شوند. اگر در Safe Mode تاچ به درستی کار کرد، احتمالاً یکی از برنامه‌هایی که خودتان نصب کرده اید، مهم ترین علت کار نکردن تاچ گوشی سامسونگ است.

نرم افزارهای گوشی را به روز رسانی کنید

مطمئن شوید که سیستم عامل و برنامه‌های گوشی خود را به روز کرده‌اید. گاهی اوقات، باگ‌های نرم افزاری می‌توانند باعث مشکلاتی مانند از کار افتادن تاچ شوند.

 از تست فابریک گوشی سامسونگ غافل نشوید!

اکثر گوشی‌های سامسونگ دارای منوی تست فابریک هستند که می‌توانید از آن برای بررسی عملکرد قطعات مختلف گوشی، از جمله صفحه لمسی، استفاده کنید. برای دسترسی به منوی تست فابریک، باید از یک کد خاص استفاده کنید که می‌توانید با جستجوی در اینترنت آن را برای مدل گوشی خود پیدا کنید.

 آبخوردگی را بررسی کنید

اگر گوشی شما اخیراً خیس شده است، ممکن است به دلیل آسیب آب به قطعات داخلی، تاچ از کار افتاده باشد.

 تنظیمات کارخانه را انجام دهید

اگر هیچ یک از راه‌حل‌های ذکر شده چاره ساز نبود، می‌توانید تنظیمات کارخانه را امتحان کنید. این کار تمام اطلاعات و برنامه‌های شما را از روی گوشی پاک می‌کند، بنابراین قبل از انجام آن حتماً از اطلاعات خود بکاپ تهیه کنید.

 به تعمیرکار مراجعه کنید

اگر با انجام تمام مراحل بالا، مشکل همچنان پابرجا بود، به احتمال زیاد مشکل از سخت افزار گوشی است و باید برای تعمیر آن به یک مرکز مجاز مراجعه کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی علت کار نکردن لمس گوشی سامسونگ پرداختیم. دانستیم که مشکل کار نکردن تاچ گوشی میتواند به علت سخت افزاری یا نرم افزاری آن باشد. در صورتی که با هر یک از علائم خرابی تاچ روبرو شدید، باید هرچه سریع تر نسبت به تشخیص علت و رفع مشکل اقدام کرد. در موارد سخت افزاری، تعویض قطعه آسیب دیده و در موارد نرم افزاری، انجام تنظیمات و به روز رسانی ها می تواند راهگشا باشد.

سوالات متداول

بله، استفاده طولانی مدت و فشرده از گوشی ممکن است با فرسودگی قطعات داخلی آن، به جمله تاچ اسکرین آسیب برساند.

خیر، تعویض ماژول تاچ اسکرین باید توسط تعمیرکاران مجاز و متخصص انجام شود. این کار برای کاربران عادی امکان پذیر نیست.

به احتمال زیاد برنامه مخرب در حافظه گوشی تان وجود دارد یا حافظه پر شده است، برای حل این مشکل گوشی تان را ریستارت کنید. در غیر اینصورت راه حل های ذکر شده در این مقاله را دنبال کنید.

دسته بندی مقالات تعمیر سامسونگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به سایت