خاموش شدن گوشی سامسونگ

بازدید: 17 بازدید
علت خاموش شدن گوشی سامسونگ
Rate this post

خاموش شدن گوشی سامسونگ بسیاری از کاربران را شاکی کرده است. با این مشکل رایج گوشی‌های سامسونگ، در حین استفاده، تماس و مکالمه، چت کردن و حتی بازی کردن گوشی مواجه می‌شوید. حتی اگر گوشی شارژ کامل هم داشته باشد، به طور ناگهانی در اجرای پردازش‌ها ری‌استارت می‌شود. مشکل از کجاست و چگونه می‌توانیم آن را برطرف کنیم؟ در ادامه به پاسخ این سؤالات می‌پردازیم و در انتهای مطلب هم بهترین روش‌های رفع مشکل خاموش شدن گوشی سامسونگ را معرفی خواهیم کرد.

علت‌های خاموش شدن گوشی سامسونگ

مشکل خاموش شدن گوشی سامسونگ می‌تواند از قسمت‌های مختلف موبایل نشأت بگیرد. برخی مواقع این این مشکل سخت‌افزاری است و برخی مواقع به دلایل نرم‌افزاری رخ می‌دهد. به طور کلی اصلی‌ترین علت‌های خاموش شدن گوشی سامسونگ این موارد را شامل می‌شود:

خرابی باتری

به زمان‌هایی که گوشی شما ناگهانی خاموش می‌شود، دقت کنید. آیا الگوی خاصی در آن‌ها وجود دارد؟ برای مثال آیا در هر شرایطی خاموش می‌شود؟ یا تنها زمانی که شارژ آن به کمتر از ۳۰ الی ۴۰ درصد می‌رسد، خاموش می‌شود؟

اگر پاسخ شما به این سؤال مثبت است، به احتمال زیاد دلیل خاموش شدن ناگهانی گوشی شما وجود مشکل در باتری است. حتی شاید دیگر روشن نشود مگر آنکه آن را به شارژر متصل کنید. در این شرایط به احتمال زیاد باتری گوشی معیوب شده است.

در بعضی موارد هم خرابی باتری به اشکال دیگری رخ می‌دهد. برای مثال درصد شارژ به یک عدد خاص که می‌رسد، گوشی سامسونگ ناگهان خاموش می‌شود. تمامی این مشکلات نشان دهنده وجود ایراد در باتری است که البته ایرادات دیگری را هم به دنبال می‌آورد. به همین دلیل در اسرع وقت باید به تعویض یا تعمیر باتری اقدام کنید تا سایر قسمت‌های گوشی هم دچار آسیب نشوند.

خراب بودن شارژر

خراب بودن شارژر

اگر گوشی شما تا یک اندازه خاصی شارژ را نگه می‌دارد و سپس ناگهان خاموش می‌شود، ممکن است ایراد از باتری نباشد. بلکه شارژر شما خراب است. زمانی که شارژر خراب می‌شود، گوشی را به درستی شارژ نمی‌کند. البته شاید در ظاهر همه چیز درست و سالم به نظر برسد. برای مثال شارژر به آسانی متصل شود و گوشی را هم تا ۱۰۰ درصد کامل شارژ کند، اما این نوع شارژ کردن کاذب است.

در حقیقت گوشی شما تنها مقدار کمی شارژ شده اما عدد آن شارژ کامل را نشان می‌دهد. به همین دلیل پس از کمی کار کردن با آن به طور ناگهانی خاموش می‌شود. در این شرایط باید پیش از آسیب دیدن باتری به تعویض شارژر اقدام کنید.

در هنگام خرید شارژر باید به سراغ مدل‌های اصلی و اورجینال بروید چراکه مدل‌های فیک و ارزان قیمت بازار باتری گوشی را خراب خواهند کرد. البته تا زمانی که مطمئن نشدید علت خاموش شدن گوشی سامسونگ شما از خرابی شارژر است، برای خرید یک مدل جدید اقدام نکنید.

ایراد در CPU گوشی

سی‌پی‌یو یا پردازنده مغز گوشی شما است. هر کاری که با گوشی سامسونگ خود انجام می‌دهید، با کمک و توسط سی‌پی‌یو انجام می‌شود. زمانی که در قسمت خاصی از گوشی مشکلی وجود داشته باشد یا حتی خود سی‌پی‌یو معیوب شده باشد، عملکرد گوشی را با مشکل مواجه می‌کند.

در این شرایط سی‌پی‌یو معیوب گوشی فرامین و دستورات اشتباهی را اجرا کرده که خاموش شدن گوشی سامسونگ یکی از آن‌ها است. حتی ممکن است این کار اقدام خودکار گوشی برای جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتر به سی‌پی‌یو و گوشی باشد. در نتیجه از آنجایی که این قسمت بسیار حساس و مهم است، باید در اسرع وقت به رفع مشکل آن اقدام کنید.

معیوب بودن منبع تغذیه گوشی (IC شارژ)

در صورتی که باتری و شارژر گوشی شما سالم باشد، ممکن است علت خاموش شدن گوشی سامسونگ در معیوب بودن منبع تغذیه باشد. این منبع نقش پررنگی در دریافت برق و تأمین شارژ باتری توسط شارژر دارد. در نتیجه زمانی که معیوب و خراب شود، نمی‌تواند برق و انرژی لازم را به درستی تأمین کند.

در بعضی موارد حتی ممکن است خرابی آن به مشکلات بدتری هم منتهی شود. معیوب بودن کامل آن می‌تواند از روشن شدن گوشی جلوگیری کند. به این ترتیب زمانی که گوشی سامسونگ خاموش شود، دیگر روشن نخواهد شد. در این شرایط تنها راه‌حل کمک گرفتن از تعمیرکار و متخصصین برای رفع ایرادات منبع تغذیه است.

خراب شدن دکمه پاور

خراب شدن دکمه پاور

دکمه پاور یا دکمه خاموش و روشن کردن گوشی قسمت حساس دیگری از گوشی است. در مدل‌های جدید و به خصوص مدل‌های سری A جدید گوشی سامسونگ که حسگر اثر انگشت بر روی این دکمه قرار دارد، حساسیت و اهمیت آن دو برابر می‌شود.

در نتیجه ممکن است با یک ضربه ساده یا از دست افتادن، این دکمه حساس آسیب ببیند. جابه‌جا شدن، قرارگیری نامناسب و حتی از جا در آمدن از اتفاقاتی هستند که برای دکمه‌های پاور ظریف رخ می‌دهند. خرابی این دکمه به هر شکل می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن گوشی سامسونگ باشد. در این شرایط دکمه به صورت ناگهانی گیر می‌کند و بالطبع گوشی خاموش و روشن می‌شود.

ضربه خوردن گوشی

استفاده از یک محافظ قوی برای صفحه گوشی و یک قاب محکم و استاندارد برای خود موبایل از بهترین روش‌ها برای افزایش عمر گوشی‌های سامسونگ است. متأسفانه امروز اغلب کاربران و تولید کنندگان تمرکز خود را بر روی ظاهر و طراحی فانتزی قاب‌های محافظ می‌گذارند. به این ترتیب خود محافظ کیفیت و توانایی لازم را برای محافظت از گوشی ندارد.

نتیجه آن هم این است که با ضربه خوردن، ایراداتی نظیر خاموش شدن و حتی شکستن ال سی دی گوشی به وجود می‌آید. در شرایطی که پس از ضربه وارد شدن به گوشی با مشکل خاموش شدن روبرو شدید، به احتمال زیاد یکی از قطعات داخلی گوشی آسیب دیده است. به همین دلیل گوشی به درستی عمل نمی‌کند و باید در اسرع وقت قطعه معیوب تعمیر شود.

آب‌خوردگی گوشی

خوشبختانه امروزه اکثر تولیدات جدید سامسونگ یا ضدآب هستند و یا در برابر آب تا حدودی مقاوم هستند. به همین دلیل اگر در حد چند ثانیه آب بر روی آن‌ها بریزد و یا در درون آب بیافتند، آسیب نمی‌بینند. با این وجود، همچنان آب‌خوردگی گوشی در بعضی شرایط و به خصوص در مدل‌های قدیمی‌تر، یکی از دلایل مهم خاموش شدن گوشی سامسونگ است.

در این شرایط هم مانند ضربه خوردگی، یکی از قطعات داخلی گوشی آسیب دیده است. به احتمال زیاد از قسمت‌های مختلف گوشی آب وارد قطعات و از جمله سی‌پی‌یو شده و به آن آسیب وارد کرده است. به همین دلیل همیشه تأکید داریم که در صورت آب‌خوردگی گوشی حتماً آن را برای یک بررسی کلی و جلوگیری از آسیب دیدن قطعات به دست یک کارشناس بسپارید.

خراب شدن ال سی دی گوشی

خراب شدن ال سی دی گوشی

خراب شدن ال سی دی گوشی یکی دیگر از علت‌های خاموش شدن گوشی سامسونگ است. در صورتی که گوشی ضربه ببیند، در جای تحت فشار مانند جیب شلوار جین قرار گیرد و حتی خیس شود، احتمال خراب شدن ال سی دی بیشتر از همیشه است.

بعضی از علائم خرابی ال سی دی گوشی مواردی همچون نقاط مشکی، نقاط بنفش، کاهش سرعت، هنگ کردن و ترک خوردن هستند. این موارد مشکلات دیگری را هم به دنبال می‌آورند که خاموش شدن گوشی یکی از آن‌ها است. برای رفع آن به تعویض ال سی دی نیاز خواهد بود و باید به یک مجموعه معتبر در زمینه تعمیر گوشی سامسونگ مراجعه نمایید.

داغ شدن گوشی

یکی از دلایل ساده خاموش شدن گوشی سامسونگ داغ شدن آن است. وابسته به مدل گوشی شما، در هنگام استفاده طولانی مدت و یا فشار آمدن به گوشی در پردازش احتمال خاموش شدن گوشی سامسونگ وجود دارد. البته این مسئله به سری گوشی هم بستگی دارد. برای مثال در گوشی‌های میان رده سری A و M نسبت به گوشی‌های قدرتمند و پرچمدار سری S بیشتر رخ می‌دهد.

این اتفاق اغلب به دلیل مواردی همچون استفاده از پردازنده گوشی بیش از ظرفیت آن رخ می‌دهد. برای نمونه اگر گوشی میان رده سامسونگ شما تنها توانایی پردازش بازی‌های سبک با گرافیک معمولی را داشته باشد اما شما بازی‌های سنگین را با گرافیک بالا اجرا کنید، گوشی داغ خواهد شد.

به این ترتیب هم خاموش شدن گوشی سامسونگ راه‌حل خود آن برای جلوگیری از آسیب و حرارت بیشتر است. به همین دلیل همیشه باید از گوشی در حد ظرفیت و توانایی آن استفاده کرده و نرم‌افزارهای سنگین را حذف کنید.

اگر گوشی شما بیش از اندازه داغ می‌شود، حتما مقاله داغ شدن گوشی سامسونگ را مطالعه نمایید.

پر بودن حافظه گوشی

مشکل پر بودن حافظه گوشی که یکی از مشکلات رایج و آزار دهنده در مدل‌های قدیمی‌تر گوشی‌های این برند است، نارضایتی و شکایت بسیاری از کاربران را به دنبال داشته است.

در این مدل‌های قدیمی حتی زمانی که در گوشی فایل‌ها و نرم‌افزارهای خاصی ذخیره نیستند، مدام پیام پر بودن حافظه ذخیره‌سازی نمایش داده می‌شود. این مشکل می‌تواند دردسرهای دیگری را به دنبال داشته باشد که خاموش شدن گوشی سامسونگ یکی از آن‌ها است.

البته خاموش یا ری‌استارت شدن گوشی به دلیل پر بودن حافظه ذخیره‌سازی تنها در مدل‌های قدیمی رخ نمی‌دهد. حتی اگر در هنگام استفاده از گوشی سری جدید خود حافظه آن را به صورت حداکثری پر کنید، باعث ایجاد دردسرهایی نظیر خاموش شدن ناگهانی، هنگ کردن گوشی و کاهش سرعت آن خواهید شد.

نصب ویروس و بدافزار در گوشی

نصب ویروس و بدافزار در گوشی

تقریباً در تمامی مشکلاتی که برای گوشی‌های سامسونگ رخ می‌دهند و آن را نیازمند تعمیر می‌کنند، نصب ویروس و بدافزار یکی از دلایل اصلی و رایج بوده است. شاید در ظاهر همه چیز طبق روال طبیعی باشد و همه نرم‌افزارها به خوبی کار کنند، اما ممکن است در پس زمینه یک بدافزار در حال آسیب رساندن به گوشی شما باشد.

همین دلیل هم می‌تواند به خاموش شدن گوشی هوشمند منتهی شود. از این رو هیچ گاه نباید از منابع نامعتبر و غیرقابل‌اعتماد نسبت به نصب نرم‌افزار و برنامه‌های گوشی اقدام کنید.

ناسازگاری گوشی با آپدیت جدید سیستم عامل

اگرچه در اغلب موارد پیشنهاد می‌کنیم که گوشی سامسونگ خود را به‌روز و آپدیت نگه دارید، اما متأسفانه گاهی مشکلاتی در این زمینه رخ می‌دهد. برای مثال آپدیت جدید سیستم دارای ایراد یا باگ خاصی است. حتی شاید این نسخه جدید با نوع و مدل گوشی شما ناسازگاری داشته باشد. از این رو به خاموش شدن ناگهانی آن منتهی می‌شود. در مجموع این علت خاموش شدن گوشی سامسونگ یکی از ساده‌ترین دلایل است که به آسانی هم برطرف می‌شود.

روش‌های رفع خاموش شدن گوشی سامسونگ

روش‌های رفع خاموش شدن گوشی سامسونگ

طبیعی است که به دلایلی همچون صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها بخواهید در اولین اقدام برای رفع مشکل خاموش شدن گوشی سامسونگ شخصاً دست به کار شوید. این کار غیرممکن نیست، اما تنها در شرایطی که مشکل از مسئله‌ای ساده همچون پر بودن حافظه باشد که البته آن هم در بعضی موارد به تخصص نیاز دارد. با این وجود، در مجموع روش‌های رفع خاموش شدن گوشی سامسونگ که باید از آن‌ها مطلع باشید، به این ترتیب هستند:

نصب آنتی ویروس

ساده‌ترین اقدامی که می‌توانید برای جلوگیری از خاموش شدن گوشی سامسونگ یا ویروسی و معیوب شدن آن انجام دهید، نصب آنتی ویروس است. یک آنتی ویروس حرفه‌ای از ورود بدافزار و ویروس‌ها به گوشی شما جلوگیری می‌کند. در نتیجه احتمال خراب شدن گوشی از این طریق کاهش پیدا می‌کند.

با این حال، اغلب آنتی ویروس‌های معمولی و به ویژه رایگان، از توانایی تشخیص تمامی بدافزارها و ویروس‌ها برخوردار نیستند. به عبارتی دیگر، بعضی از بدافزارها از آن‌ها عبور می‌کنند و شما را از وجود ویروس مطلع نمی‌کنند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم مدل‌های برتر که توانایی ۱۰۰ درصدی در تشخیص ویروس دارند را امتحان کنید یا از مراکز معتبر مدل‌های غیر رایگان و اشتراکی را تهیه کنید.

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: علت از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ

خالی کردن گوشی

اگر می‌خواهید به سرعت به رفع مشکل خاموش شدن گوشی سامسونگ بپردازید، همین حالا به خالی کردن گوشی اقدام کنید. اگرچه بدون کمک تجهیزات و نرم‌افزار تخصصی نمی‌توانید به طور دقیق از معیوب و ویروسی بودن یک فایل و نرم‌افزار اطمینان داشته باشید، اما به احتمال زیاد تا به حال به بعضی از نرم‌افزارها شک کرده باشید.

در اغلب موارد نرم‌افزارهای رایگان و برای مثال بعضی از نرم‌افزارهای رفع فیلتر، عکاسی و ادیت تصاویر دارای ویروس هستند. حتی بعضی از بازی‌های ساده می‌توانند یک بدافزار باشند. در نتیجه هر چیزی را که از منابع غیرمعتبر وارد گوشی کرده‌اید، حذف کنید. به این ترتیب هم گوشی هوشمند شما سرعت و عملکرد بهتری خواهد داشت، هم دیگر خبری از خاموش شدن ناگهانی نخواهد بود.

ریست فکتوری کردن گوشی

ریست فکتوری کردن گوشی

مشخص است که اغلب افراد به ریست فکتوری کردن علاقه‌ای نداشته باشند و به عبارتی از آن فراری باشند. دردسر انتقال فایل‌ها از گوشی به یک حافظه امن و حذف و نصب مجدد برنامه‌ها دردسرهای زیادی را برای کاربر دارد. اما اگر روش قبلی را امتحان کردید و مشکل برطرف نشد، بد نیست ریست فکتوری را هم امتحان کنید.

توجه داشته باشید که با انجام این کار به طور کامل تمامی فایل‌ها، برنامه‌ها، تصاویر و حتی تنظیمات گوشی پاک شده و به حالت کارخانه برمی‌گردند. در نتیجه حتماً پیش از اقدام به انجام این کار از حفظ اطلاعات و ذخیره‌سازی فایل‌های مهم خود در یک گوشی، لپ‌تاپ یا حافظه ذخیره‌سازی دیگر اطمینان حاصل کنید.

پاک کردن حافظه پنهان یا کش

بسیاری از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام، اینستاگرام، واتس‌اپ، یوتیوب، اسپاتیفای و حتی گوگل حافظه پنهان یا کش زیادی را نگه می‌دارند. این مسئله دلیل مهمی دارد. به این شکل می‌توانند بسیاری از اطلاعات و برای مثال پلی‌لیست اسپاتیفای را ذخیره نگه دارند و دفعات بعد نیازی به دریافت مجدد این اطلاعات از سرور را نداشته باشند.

در نتیجه بهتر است آن‌ها را حذف نکنید. البته حذف کردن این حافظه باعث پاک شدن اطلاعات نمی‌شود و برنامه مجددا آن‌ها را از سرور دریافت خواهد کرد. از این رو اگر می‌خواهید شانس خود را برای رفع مشکل خاموش شدن گوشی سامسونگ از این طریق هم امتحان کنید، به تنظیمات گوشی بروید. سپس گزینه برنامه‌ها را انتخاب کنید. از طریق تنظیمات هر برنامه حافظه پنهان را پاک کنید.

روشن کردن حالت ایمن گوشی

روشن کردن حالت ایمن گوشی

روش دیگری که از مهمترین روش‌های برطرف کردن مشکل خاموش شدن گوشی سامسونگ به حساب می‌آید، روشن کردن حالت ایمن است. در این حالت هیچ یک از برنامه‌های نصبی گوشی شما اجرا نخواهند شد و گویا که گوشی به یک استراحت طولانی و خواب عمیق فرو رفته است.

انجام این کار و روشن کردن این حالت کار سخت و پیچیده‌ای نیست. تنها باید همانند خاموش یا ری‌استارت کردن گوشی خود، دکمه پاور را چند ثانیه نگه دارید. از منو ظاهر شده گزینه سیف مود یا حالت ایمن را انتخاب کنید تا فعال شود.

هارد ریست کردن گوشی

گاهی ری‌استارت یا ریست کردن معمولی گوشی هوشمند برای رفع مشکل کافی نیست. در این شرایط برای برطرف کردن مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ باید به هارد ریست کردن روی بیاورید. البته این کار برای مواردی است که دیگر گوشی شما روشن نشده و به روش‌های دیگری همچون ریست فکتوری دسترسی ندارید. به همین دلیل باید بدانید که اگر آن را انجام دهید، تمامی اطلاعات از دست خواهند رفت. در نتیجه این کار را پیشنهاد نمی‌کنیم و بهتر است روش بعدی را امتحان کنید.‌

رفع مشکل خاموش شدن گوشی سامسونگ با ماناتل

در نهایت بهترین راه رفع مشکل خاموش شدن گوشی سامسونگ، کمک گرفتن از مجموعه ماناتل پارس است. در این صورت می‌توانید بدون دغدغه، دردسر و مشکلاتی همچون خطر از دست رفتن اطلاعات نسبت به تعمیر گوشی اقدام کنید. از این رو از ریشه‌یابی مشکل و رفع اساسی آن هم مطمئن خواهید بود. در نتیجه مجددا رخ نخواهد داد و خیالی آسوده خواهید داشت.

متخصصین مجموعه ماناتل پارس با برخورداری از تجهیزات لازم، دانش به‌روز برای تعمیر مدل‌های جدید و قدیمی، تجربه قبلی و مهارت چشمگیر نسبت به رفع ایراد خاموش شدن گوشی سامسونگ شما با مناسب‌ترین هزینه‌ها اقدام خواهند کرد.

دسته بندی دانستنی ها مقالات تعمیر سامسونگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

2 پاسخ به “خاموش شدن گوشی سامسونگ”

  1. سلام
    من تعمیرکار گوشی هستم. تجربه ای که بیشتر داشتم این بود که بیشتر گوشی‌های سامسونگ به دلیل داغ شدن و نصب ویروس به صورت ناگهانی خاموش میشن. اونایی که گوشی سامسونگ دارن، حتما باید به این موضوع توجه کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به سایت