علت از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ

بازدید: 5 بازدید
علت از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ
Rate this post

مواقعی پیش می‌آید که تمایل نداریم، صدای زنگ خوردن تلفن همراهمان شنیده شود اما خودمان متوجه شویم که زنگ می‌خورد. در این هنگام قابلیت ویبره گوشی به کمکمان می‌‌آید؛ بنابراین برای افرادی که از این قابلیت استفاده می‌کنند، کار نکردن ویبره گوشی به نوبه خود ناراحت‌کننده است. افراد زیادی که گوشی سامسونگ به دست می‌گیرند، از این مشکل شکایت دارند. ما در این مقاله قصد داریم علت از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ را بررسی نماییم و روش‌های رفع این مشکل را با شما در میان بگذاریم.

نحوه کار کردن ویبره گوشی سامسونگ

نحوه کار کردن ویبره گوشی سامسونگ

از زمان به بازار آمدن نخستین موبایل‌ها تاکنون، قابلیت ویبره بر روی گوشی‌ها وجود داشته است. پیش از آن نیز شاهد این قابلیت بر روی برخی از اسباب‌بازی‌ها بوده‌ایم. به نظر می‌رسد که طرز کار ویبره گوشی‌های امروزی مانند سامسونگ نیز تا حد زیادی مشابه ویبره بازی‌های قدیمی باشد.

به طور خلاصه می‌توان گفت که ویبره گوشی از قطعه‌ای به نام موتور ویبره ناشی می‌شود. اجزای اصلی این قطعه، موتور الکتریکی ساده و وزنه‌ای است که به محور آن متصل است. وزنه متصل، چگالی بسیار بالایی دارد؛ به همین دلیل زمانی که توسط موتور الکتریکی چرخانده می‌شود، لرزشی سراسری در گوشی به وجود می‌آورد.

علت از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ

علت از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ می‌تواند، بسیار ساده باشد و با یک اقدام ساده نیز برطرف گردد؛ اما گاهی اوقات با یک مشکل سخت‌افزاری مواجه هستیم و حتما‍ باید از تعمیرکار ماهر کمک بگیریم. در ادامه دلایل کار نکردن ویبره موبایل را بیشتر توضیح می‌دهیم.

دلایل سخت افزاری خرابی ویبره گوشی سامسونگ

از آنجا که ویبره گوشی به خاطر عملکرد موتور ویبره است، مهم‌ترین علت سخت‌افزاری کار نکردن ویبره را می‌توان خرابی موتور دانست؛ اما در مواردی که ویبره گوشی، مدام قطع و وصل می‌شود، به احتمال زیاد اتصال موتور ویبره به برد دستگاه مشکل پیدا کرده است.

ناگفته نماند که گاهی اوقات علت خرابی ویبره گوشی سامسونگ، آب خوردگی یا کثیف بودن موتور است. در هر حال برای حل چنین مشکلاتی باید از متخصص تعمیر گوشی سامسونگ کمک گرفت.

اگر در هنگام بررسی سخت افزاری گوشی، مشخص شود که ایراد از موتور ویبره است، با تعویض این قطعه مشکل حل می گردد؛ اما شاید در برخی موارد نیز بتوان موتور را تعمیر نمود. توصیه می‌کنیم، تشخیص این موضوع را به فرد ماهر بسپارید.

دلایل نرم‌افزاری خرابی ویبره گوشی سامسونگ

دلایل نرم‌افزاری خرابی ویبره گوشی سامسونگ

برای استفاده از ویبره گوشی، باید این امکان را در دستگاه خود فعال کرده باشید؛ اما مواقعی پیش می‌آید که بر اثر اقداماتی مانند نصب سیستم عامل یا اپلیکیشن جدید، تنظیمات ویبره گوشی تغییر کند و شاهد کار نکردن آن باشید. گاهی اوقات نیز عدم آشنایی با محیط کاربری گوشی باعث تنظیمات اشتباه و ناخواسته می‌گردد.

به عنوان توضیح بیشتر باید اضافه کرد که اغلب پیام رسان‌ها، گزینه‌ای برای شخصی سازی قابلیت ویبره گوشی دارند؛ به همین دلیل علاوه بر آپدیت سیستم عامل، بروزرسانی اپلیکیشن‌های پیام رسان نیز ممکن است، باعث از بین رفتن تنظیمات قبلی ویبره گوشی گردد.

حل مشکل نرم افزاری خرابی ویبره گوشی، بسیار ساده و راحت به نظر می‌رسد. کافی است، منوی تنظیمات گوشی را باز و فعال بودن قابلیت ویبره را بررسی کنید. در صورتی که ویبره، غیر فعال است، آن را فعال نمایید. اگر ویبره گوشی فقط برای برنامه یا پیام رسان خاصی کار نمی‌کند، از طریق بخش تنظیمات نرم افزار، تغییرات لازم را اعمال کنید.

در هر حالت اگر قصد دارید مشکل را توسط یک مجموعه معتبر برطرف کنید، بهتر است به نمایندگی تعمیرات گوشی سامسونگ در جمهوری مراجعه کنید.

تست ویبره گوشی سامسونگ

با مطالعه بخش‌های قبل شاید این پرسش برایتان پیش آید که چگونه متوجه شویم، کار نکردن ویبره گوشی سامسونگ ناشی از خرابی موتور آن است یا با یک مشکل نرم افزاری مواجه هستیم؟ در ادامه دو روش را آموزش خواهیم داد که شما را قادر می‌سازند، بدون باز کردن گوشی، موتور ویبره آن را بررسی نمایید.

تست سلامت موتور ویبره گوشی سامسونگ بدون استفاده از نرم افزار (روش اول)

برای تست ویبره گوشی سامسونگ به ترتیب زیر عمل نمایید:

 1. به بخش تماس گوشی رفته و یکی از کدهای #0#* یا #7353#* را شماره گیری کنید.
 2. صفحه‌ای برایتان باز می‌شود و شما از میان گزینه‌های نمایش داده شده در صفحه سفید باید Vibration را انتخاب نمایید.
 3. با انتخاب گزینه ویبره، در صورت سالم بودن موتور، گوشی در حالت ویبره قرار می‌گیرد؛ حتی اگر این قابلیت از نظر نرم افزاری، غیر فعال شده باشد.
 4. بدیهی است، در صورتی که با اقدام بالا، گوشی روی ویبره نرود، موتور آن خراب است.

تست موتور ویبره گوشی سامسونگ با کمک نرم افزار (روش دوم)

روش بیان شده در قسمت قبل، ساده‌ترین و رایج‌ترین شیوه تست ویبره گوشی سامسونگ است و به احتمال زیاد مشکلی با آن نخواهید داشت؛ اما از آنجا که تنظیمات گوشی‌ها متفاوت است؛ همچنین به منظور اطمینان بیشتر می‌توانید، از راهکاری که در ادامه می‌آید نیز استفاده کنید.

 1. اپلیکیشن Samsung Members را دانلود نموده و آن را بر روی گوشی خود نصب کنید.
 2. وارد اکانت سامسونگ خود شوید. در صورت نداشتن اکانت، برای استفاده از اپلیکیشن باید اکانت جدید بسازید.
 3. گزینه Get Help را انتخاب و سپس بر روی Interactive checks کلیک نمایید.
 4. سپس از صفحه‌ای که باز می‌شود، گزینه Vibrate را لمس کنید.
 5. اگر ویبره گوشی کار کرد، موتور ویبره مشکلی ندارد؛ در غیر اینصورت باید برای تعمیر آن اقدام کنید.

روش‌های رفع مشکل از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ

روش‌های رفع مشکل از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ

در صورتی که علت از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ نرم افزاری باشد، در اغلب موارد می‌توان مشکل را بدون نیاز به تعمیرکار برطرف نمود. از این رو توصیه می‌کنیم، قبل از هر اقدامی، کارهای زیر را انجام دهید.

اطمینان از فعال بودن ویبره گوشی

برای این که اطمینان حاصل کنید، به صورت ناخواسته یا بر اثر آپدیت سیستم عامل، ویبره گوشی را غیرفعال نکرده‌اید، به صورت زیر عمل نمایید:

 1. به قسمت تنظیمات (Settings) دستگاه بروید.
 2. به بخش Sounds and Vibration وارد شوید.
 3. گزینه Vibration Intensity را بیابید.

گزینه‌هایی را مشاهده خواهید کرد که میزان لرزش گوشی در هنگام دریافت تماس، پیامک و اعلان را نشان می‌دهند. بدیهی است که اگر میزان ویبره در پایین‌ترین حد خود باشد، آن را احساس نمی‌کنید، حتی اگر گزینه ویبره در تنظیمات گوشی فعال باشد؛ بنابراین برای رفع مشکل، درجه لرزش گوشی را افزایش دهید.

لازم به توضیح است که گاهی اوقات به عنوان مثال فقط در زمان دریافت تماس، ویبره گوشی کار نمی‌کند. در این صورت حواستان باشد که گزینه Vibrate while ringing را بررسی و در صورت لزوم آن را فعال نموده یا میزان آن را افزایش دهید؛ البته دقت کنید که ویبره تمام قسمت‌ها فعال باشد.

اطمینان از بی صدا نبودن گوشی

ممکن است، بنا بر دلایلی که پیشتر به آنها اشاره شد، ناخواسته، گوشی بر روی بی صدا تنظیم شود. در این حالت، صدای زنگ، پیامک و اعلان شنیده نمی‌شود؛ اما ویبره نیز غیرفعال گشته و لرزشی مشاهده نمی‌گردد.

برای کسب اطمینان از بی صدا نبودن گوشی سامسونگ اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. صفحه گوشی را از بالا به پایین بکشید تا منوی تنظیمات سریع دستگاه نمایان شود.
 2. گزینه صدا سه حالت دارد؛ Vibrate، Mute و Sound. چک کنید که روی Mute‌ نباشد.
 3. در صورت فعال بودن Mute‌ آن را غیرفعال کنید.

چک کردن تنظیمات اعلان پیام‌رسان‌ها

اکثر پیام‌رسان‌ها، قابلیت تنظیم ویبره برای اشخاص و گروه‌ها به صورت شخصی سازی شده را دارند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم، زمانی که ویبره رفتن گوشی با مشکل مواجه شد، تنظیمات پیام‌رسان‌ها را را نیز چک نموده و سپس به سراغ راه‌حل‌های بعدی بروید.

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: رفع مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

ری استارت کردن گوشی

ری استارت کردن گوشی می‌تواند، بسیاری از مشکلات نرم افزاری آن را حل کند. از این رو به عنوان یک راهکار ساده و در عین حال کاربردی پیشنهاد می‌کنیم، برای رفع خرابی ویبره، دکمه پاور گوشی سامسونگ را نگه دارید و از گزینه‌های نمایش داده شده، Restart/Reboot را انتخاب کنید.

ریست کردن تنظیمات گوشی

ریست کردن، یکی از روش های رفع مشکل از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ است

ریست کردن گوشی سامسونگ، راهکار دیگری است که می‌تواند، کوچکترین ایرادات نرم افزاری را برطرف کند و کلیه تنظیمات دستگاه را به حالت اولیه برگرداند. به این ترتیب تنظیمات مربوط به ویبره نیز به حالت فعال خود بازگردانده می‌شود.

روش ریست کردن تنظیمات گوشی سامسونگ به صورت زیر است:

 • به قسمت تنظیمات گوشی بروید.
 • به بخش General Management وارد شوید.
 • به بخش Reset بروید.
 • گزینه Reset all settings را بیابید.

با این کار احتمال دارد مشکل از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ برطرف شود.

پاک کردن کش حافظه گوشی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند، تنظیمات نرم افزاری گوشی را به هم بریزد، پر بودن حافظه کش گوشی است؛ به همین دلیل پاک کردن کش به عنوان یکی از راهکارهای رفع خرابی ویبره مطرح می‌شود.

برای پاک کردن کش حافظه گوشی سامسونگ به صورت زیر عمل کنید:

 1. گوشی را خاموش کنید.
 2. کلیدهای پاور، هوم و افزایش صدا را به صورت هم‌زمان فشار دهید، تا حالت ریکاوری گوشی فعال گردد.
 3. با فشار دکمه کاهش صدا، به سمت پایین بروید و با فشار دکمه پاور، Wipe Cache partition را انتخاب کنید.
 4. دوباره با استفاده از دکمه کاهش صدا به پایین آمده و با کمک دکمه پاور، گزینه yes‌ را انتخاب کنید.
 5. پاک شدن کامل حافظ کش، مدت کوتاهی طول می‌کشد.
 6. در پایان، گزینه reboot system now را بزنید.

شماره‌گیری کد دستوری

یکی دیگر از روش‌های برطرف کردن مشکل مطرح شده در این نوشتار، شماره‌گیری کد دستوری #9900#* است. پس از شماره‌گیری، صفحه گوشی را به سمت پایین اسکرول نمایید؛ گزینه low Battery Dump را انتخاب و حالت آن را روی ON‌ تنظیم کنید.

کمک گرفتن از متخصصان تعمیر گوشی

در صورتی که با انجام کارهای گفته شده، مشکل کار نکردن ویبره گوشی سامسونگ حل نشد، بهتر است، اقدام اضافه‌ای انجام ندهید و از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. ما مجموعه ماناتل پارس را پیشنهاد می‌کنیم. تجربه، تخصص، مشتری مداری، قیمت مناسب و انجام خدمات در اسرع وقت بدون نیاز به مراجعه حضوری، مهم‌ترین مزایای شرکت فوق هستند.

هزینه تعمیر از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ

هزینه تعمیر از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ

حتماً برایتان سؤال پیش آمده که هزینه تعمیر سخت افزاری یا تعمیر موتور ویبره گوشی سامسونگ چقدر است؟ در پاسخ باید گفت که همانند هر مورد مشابه دیگری، نمی‌توان یک نرخ خاص را به عنوان قیمت تعمیر کار نکردن ویبره گوشی بیان کرد؛ زیرا فاکتورهای مختلفی بر این هزینه تأثیر می‌گذارند که برخی از آنها عبارتند از:

 • مدل گوشی سامسونگ و قیمت آن
 • دلیل عدم ویبره رفتن گوشی
 • ویبره، اصلاً کار نمی‌کند یا فقط قطع و وصل می‌شود؟
 • موتور ویبره، قابل تعمیر است یا باید آن را تعویض نمود؟
 • میزان پیچیدگی تعمیر گوشی و زمان مورد نیاز برای تعمیر آن (با توجه به نوع گوشی و علت خرابی ویبره)
 • تخصص و تجربه تعمیرکار

لازم به یادآوری است که مجموعه ماناتل، علی‌رغم بهره بردن از کادر مجربی که به صورت تخصصی بر روی گوشی‌های سامسونگ کار می‌کنند، مناسب‌ترین قیمت را برای تعمیر گوشی در نظر می‌گیرد.

جمع بندی

علت از کار افتادن ویبره گوشی سامسونگ، ممکن است، نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری باشد. در هنگام مواجهه با این مشکل، ابتدا تنظیمات گوشی را بررسی نموده، سپس ری استارت، ریست گوشی، پاک کردن کش و استفاده از کد دستوری را امتحان کنید. در نهایت کار تعمیر سخت ‌افزاری ویبره را به کاردان بسپارید.

دسته بندی دانستنی ها مقالات تعمیر سامسونگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به سایت